Reálie

Vhodný především pro nadšence o hispánský svět        

                                                                                             Sledujte naše stránky!

                                                                                            Třeba se dozvíte něco nového!    

                                                 

Vějíř, flamenco a španělská kytara, korida a rozzuřený býk, hodně sluníčka, pláže…..to vše patří k našemu základnímu povědomí  o Španělsku  …a také , že leží na Pyrenejkém poloostrově, že jeho hlavním městem je Madrid,  že Don Quijote patří neodmyslitelně ke španělské kultuře a že mezinárodně známým pokrmem se stala paella. Naprostá samozřejmost pro každého.    

Škola španělštiny Escuela Espaňola  by vám ráda  (nejen ) tyto  „samozřejmosti“  a povídání o nich chtěla postupně pravidelně přinášet a přibližovat. Geografie, historie, ekonomie..…to je pro studenty  občas kopa informací, kterou si musí během krátkého času nasoukat do hlavy a občas je to nebaví. Ne vždy to ale musí být zákonitě nuda a zvlášť ne tehdy, když se sáhodlouhá data občas prošpikují nějakou zajímavostí .  A o ty nám hlavně půjde. Škola španělštiny by se dále chtěla na těchto stránkách dívat na španělský a latinskoamerický svět ze všech úhlů pohledu a především se soustředit na různé zvyky,  zvyklosti, tradice, pověry, způsoby chování….jak se Španělé zdraví,  jak se navštěvují, jak se chovají u stolu…   


                    

Ale pozor !  Z našeho hlediska se mnohdy může jednat o nezvyklosti a podivnosti, které bychom nečekali a které by nás potom na cestách po Hispánii mohly překvapit a  zaskočit. Takže také z těchto důvodů tu je Praktický průvodce španělskými  (ne) zvyklostmi. Na jeho řadcích se dozvíte např.:  

(Prosím, klikněte na otázku.)    

Co znamená, když se řekne: „být jak Rodríguez“?

Být jako Rodríguez je v podstatě to samé jako u nás používané: být slaměným vdovcem. Muž (hlavně z pracovních důvodů), zůstává doma sám v době, kdy jeho manželka s dětmi odjede na dovolenou, do lázní či k rodičům. Manžel se musí zhostit veškerých domácích prací: mýt nádobí, prát, luxovat, vařit….na druhou stranu však může realizovat některé aktivity, které by se v přítomnosti jeho ženy těžko uskutečnily. Posedět do brzkých ranních hodin v baru a trochu to i přepísknout s alkoholem, případně svádět neznámou krásku. Toto vyjádření se začalo používat v 60. a 70. letech minulého století a používalo se především ve velkých městech. Nejedná se o žádného konkrétního pana Rodrígueze, nýbrž toto velmi frekventované příjmení bylo hojně zneužíváno „opuštěnými“muži při svádění cizí krásky.

Jak Španělé nazývají nepřizpůsobivé a netolerantní cizince?

Španělé tímto výrazem označují nepřizpůsobivé cizince. Pokud se řekne ve Španělsku o někom, že je „guiri“, jedná se o turistu se spálenými zády od sluníčka, s fotoaparátem, který má na sobě bermudy se sandály a ponožkami….nic se mu nelíbí, jiné zvyky ho rozčilují a nehodlá se přizpůsobit ničemu. To je pravý guiri. V Americe mají hlavně Mexičani tendenci oslovovat cizince podobným výrazem „gringo“. Má taktéž hanlivý nádech a jeho význam pochopíte, když slovo rozložíte: green go!

Při jaké příležitosti jedí takzvané „tapas“?

Přesný výraz pro „la tapa“ podle Španělské královské akademie je malá porce jakéhokoliv jídla, která doprovází jakýkoliv nápoj, většinou aperitiv. Především se jedná o osmažený krajíček bílého pečiva obložený naprosto čímkoliv: klobása, sýr, salám, žampióny, zelenina, tortilla… není to ale podmínkou. Pod pojmem tapa si můžete v barech objednat poloviční malou porci naprosto čehokoliv např: špagety s kečupem, masové knedlíčky, ryby, kolečka cibule, mandle…..prostě cokoliv. Druhů je nepřeberné množství. Španělé chodí pravidelně jíst tapas (španělsky: tapear) vždy, když se setkávají s kamarády a není doba oběda ani večeře. Aby neseděli naprázdno, nápoj vždy doprovázejí tyto drobné chuťovky. Španělé tvrdí, že tapas správně připraví jejich chuťové buňky na dobu oběda či večeře.

Jak se jmenují písně, které se zpívají během velikonočního týdne la Semana Santa?

La Semana Santa (svatý týden) je náboženský svátek, který slaví celé Španělsko a Latinská Amerika. My tomuto svátku říkáme Velikonoce a v naších krajích se slaví jen několik dní. La Semana Santa začíná po prvním jarním úplňku a připomíná s v ní život Ježíše Krista od jeho příchodu do Jeruzaléma, přes jeho ukřižování až po vzkříšení. Při této příležitosti se všude organizují procesí a průvody, které jsou doprovázeny různými velikonočními písněmi popisujícími Kristův život. Mezi nejznámější patří cantos a saetas. Zpívají je především ženy, velice tklivě a jsou bez hudebního doprovodu.

Je el Corte Inglés známá španělská banka nebo ne?

El Corte Inglés byl malý obchod na ulici Preciados v Madridu. Jeho konkurentem byly Galerías de Preciados. V létech padesátých a šedesátých vyústilo jejich soupeření přímo v obchodní revoluci ku prospěchu španělských spotřebitelů:  sezónní slevy, reklamní kampaně a její masivní používání, klimatizace v obchodech, větší pozornost výlohám a jejich aranžování, služby zákazníkům….

Co znamená, když se Španělé chovají podle vyjádření „maňana…, maňana…?

Maňana…maňana (zítra…zítra…) je vyjádření, které se Španělům velice často předhazuje. Podle něj  mají mít ve zvyku nechávat záležitosti na zítřek a neřešit je okamžitě. Někteří Španělé se brání a říkají, že i ve Španělsku existuje přísloví: Co můžeš udělati dnes, neodkládej na zítřek. Přesto většina Španělů a Latinoameričanů ráda odkládá věci na poslední chvíli. Tvrdí o sobě, že jsou pán improvizace a že se umí dobře orientovat v chaosu. Často se diví, proč cizinci pospíchají, vždyť pokud se bude muset něco udělat, však ono se to udělá…..

Čím jsou vykrmována prasátka pro slavnou španělskou šunku „pata negra“?

Známá šunka „Pata Negra“ se získává z vepříků, kteří jsou speciálně vykrmováni  plody dubu, zvaných bellota. Vepříci se chovají v horských oblastech provincie Huelva. Šunka má mimořádnou vůni a chuť a je oceňována ve Španělsku i mimo něj. Velmi často se konzumuje s vínem Shery.

Jak se řeší cyklicky se opakující sucha ve Španělsku?

Díky své geografické poloze trpí Španělsko pravidelným obdobím sucha. Tento problém se netýká jen severního Španělska u Atlantského oceánu a Kantabrijského moře. Zbytek území (celé tři čtvrtiny) jsou v suchém pásmu a Španělsko se snaží proti  nepřízni klimatu bránit stavbou vodních nádrží a přehrad, i když ne vždycky jsou schopny pokrýt veškerou potřebu vody. Proto ve Španělsku existuje národní plán pro hospodaření s vodou, kterému je věnována veliká pozornost.

Jaké ingredience potřebujeme pro přípravu churros?

Churros con chocolate je španělské sladké pečivo z koblihového těsta, které se namáčí do rozpuštěné čokolády.  Španělé ho konzumují k snídani nebo ke svačině především v chladných dnech. Dlouhý noční flám se také často zakončuje v churrerías (kavárnička, kde se především podávají churros). Ingredience pro jejich přípravu jsou: pšeničná mouka, droždí, voda, sůl, olej. Utvoří se těsto, z kterého se potom strojkem tvoří podlouhlé churros ve tvaru slzy a smaží se v oleji.

Jaké jsou hlavní atrakce Španělska?

Odpoveď?

Kdo zpopularizoval koridu?

Odpoveď?

Co je to „la marcha“?

Odpoveď?

Kdo jsou los Reyes Magos?

Odpoveď?

Jak vypadá typická španělská rodina?

Odpoveď?

Kolik turistů navštíví Španělsko každý rok?

Odpoveď?

Jaká jsou různá klimata ve Španělsku?

Odpoveď?

Která ze španělských autonomií má dvě hlavní města?

Odpoveď?

Proč byla Isabela Kastilská jednou z nejmocnějším vládkyň světa?

Odpoveď?

Která dvě španělská města leží mimo území Evropy ? (nepočítejme Kanárské ostrovy)

Odpoveď?

Proč rozsypat sůl a žlutá barva přináší smůlu?

Odpoveď?

Španělsko i Latinská Amerika jsou bezednými studnicemi pro spoustu dalších nečekaných a překvapivých informací, (ne) zvyklostí, tradic, (ne) obvyklostí a  pověr …….stačí sledovat naše stránky. Možná se objeví něco, o čem jste neměli ani potuchy. Uvítáme také, když se nám svěříte i vy s čímkoliv, co  i vás o hispánském světě zaujalo…cokoliv, co může přispět k rozšíření obzorů  dalších nadšenců do španělštiny.